Képes beszámoló – „Közös történelmünk” program keretében szervezett történelmi emlékút, „ Wroclaw a Thurzó család fészke„  

image_pdfimage_print

Képes beszámoló

„Közös történelmünk” program keretében szervezett történelmi emlékút, „ Wroclaw a Thurzó család fészke„  

A Miniszterelnökség Egyházi és Nemzetiségi Kapcsolatokért Felelős Államtitkársága és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt támogatásával közös történelmünk megismerése céljából Lengyelországi utat szerveztünk Wroclawba, hogy megismerjük a Thurzó Család több generáción keresztüli lengyel – magyar tevékenységét és a Wroclawban és környékén megtalálható magyar emlékhelyeket.

 

Megvalósított program

  1. nap (vasárnap)

A kora reggeli indulás után este megérkeztünk Wroclaw városba és elfoglaltuk szálláshelyeinket.

Vacsora után egy gyors esti városnézés a belvárosban, találkozás az első törpékkel a közterületeken.

  1. nap (hétfő)

Egésznapos városnézés Wrocławban, Alsó-Szilézia fővárosában (németül Breslau, magyarul Boroszló), mely 2016-ban Európa kulturális fővárosa volt. Az egyik leggazdagabb múltú lengyel város tele van műemlékekkel: lenyűgöző méretű főtér nagyszerűen felújított ősi polgárházakkal, az egyik legszebb közép-európai városháza, középkori templomok sora az óvárosban és az Odera folyó szigetein.

Reggeli után a Racławicei körkép vagy Racławicei panoráma megtekintésével kezdtük a programot, ami egy monumentális, 15 x 114 m méretű körpanoráma-festmény, mely az 1794-es Kościusko-felkelés idején zajló racławicei csatát jeleníti meg. A körképet1896-ban, a millenniumi ünnepségek évében Magyarországra hozták és kiállították a Városligetben.

Sétánkat a város leglátogatottabb pontján, a főtéren folytattuk, amelyet a Városháza remek állapotban fennmaradt későgót épülete ural. A pazar gótikus mennyezeten jól felismerhető Korvin Mátyás hollós címere.

A főtérről ezután elindultunk kelet felé, a Kurzy Targ (Kakaspiac) utcán és pár lépés után a Szent Mária Magdolna templomhoz érünk. A templom a lengyelországi ókatolikus egyház egyik fontos épülete. A II. háborúban erősen megsérült, sisak nélküli tornyait híd köti össze, ez a bűnbánó nők, más változat szerint a boszorkányok hídja. A hídról fantasztikus kilátás nyílik a városra.

A templom belsejében a főoltár közelében, két oldalkápolna között a falon elhelyezkedő síremlék Balassi Bálint egyetlen fia, Balassi János részére készült. A költő végakarata az volt, hogy gyermeke jezsuita iskolába kerüljön, a család azonban a protestáns Boroszlóba küldte a fiút. Balassi János 16 éves korában, 1601-ben halt meg ebben a városban. Síremlékét gazdag nagybátyja, Dobó Ferenc állíttatta.

Az Odera mentén megérkezünk a Homok-szigethez (Ostrów Tumski), amire gyalogoshíd vezet. Több templomot is találunk itt, az első a Szent Bertalan és Szent Kereszt káptalantemplom. Itt Stanisław Sauer kanonok síremlékén Mátyás király portréja található.

A székesegyház első oldalkápolnájában Thurzó János boroszlói püspök síremlékét láthatjuk. A felvidéki Thurzó család bányászati és kohászati tevékenysége folytán gazdagodott meg. Lőcsei Thurzó János Itáliában tökéletesítette kohászati ismereteit, majd a felvidéki és lengyelországi ezüst- és ólomkitermelést felügyelte. 1465-ben krakkói polgárjogot kapott, később krakkói polgármester és tanácsos lett.

Legidősebb fia, aki apja nevét örökölte, 1498-ben a krakkói egyetem rektora lett, majd 1506-ban kapta meg a boroszlói püspökséget. Öccsével, Thurzó Szaniszló olmützi püspökkel együtt ő koronázta cseh királlyá a gyermek II. Lajost. Lengyel diplomata és bőkezű mecénás volt, Dürer képeiből is vásárolt. Erasmusszal is levelezett, vallástürelme miatt pedig Luther és Melanchton „a század legjobb püspökének” nevezte.   Ifj. Turzó János 1520-ban hunyt el, az általa alapított Keresztelő Szent János kápolnában helyezték végső nyughelyére.

A Főtéren keresztül visszasétálunk a Négy felekezet negyedbe, a kék-fehér barokk Páduai Szent Antal templom jobb oldali mellékoltárán látható a “sziléziai Rembrandt”, Michael Willmann képe, amelyen Kapisztráni Szent János látható, a háttérben Nándorfehérvár tüzei égnek. A képet 2010-ben találták meg és 2011-ben került a helyére.

Egy kis buszozással megérkezünk a Centenáriumi csarnokhoz, ami Wroclaw egyetlen épülete, mely az UNESCO Világörökségek közé tartozik. Annak ellenére, hogy a város főként történelmi épületeire lehet büszke, a Centenáriumi csarnok egy 6000 férőhelyes vasbeton épület, melyet a 20. század elején a neves német építész, Marx Berg tervezett. Hatalmas, 65 m átmérőjű kupolája már önmagában rendkívülinek számított a maga idejében.

Az egész napos fárasztó programot egy pihentető Oderai hajókázás követte, az Oderáról is megnéztük ezt a gyönyörű várost.

A napot egy lengyeles vacsora zárta, majd haza sétáltunk a szállodába.

  1. nap (kedd)

Kora reggeli indulással kirándulás Książ (németül Fürstenstein) várkastélyához.

Útban Ksiaz felé látogatás a híres Świdnicai Béketemplomban, ami az UNESCO világörökség része.

Ksiaz a sziklaszirten álló mesebeli vár, Hitler tervezett főhadiszállása Lengyelország leglenyűgözőbb várkastélya, Alsó-Szilézia igazi vonzereje. A legendákkal övezett Książ várkastélya 415 szobájával messze a legnagyobb a tartományban. Ráadásul úgy tartja a fáma, hogy Hitler személyes rezidenciájaként tekintett a kastélyra a háború befejezése után, erre is utalnak a kiterjedt földalatti járatok, rejtélyes alagutak, termek végeláthatatlan sora.

A monumentális épületegyüttes egy különlegesen szép keveréke a XIII. és XX. század között alkalmazott építészeti stílusoknak.

Séta a várkastély körül és annak szép parkjában.

A pazar külsőhöz képest a kastély belső termei viszonylag szerényen vannak berendezve, de magyar nyelvű idegenvezetőnk számos érdekességgel és magyar vonatkozásokkal színesítette a kastély látogatását.

A visszaúton megpihentünk a csodálatos Pálmaházban és folytattuk utunkat Wroclawba.

Az óváros megtekintése után egy igazi „zsurekes”és „golonkás” vacsora és séta az esti kivilágított Wroclawban, a szállodában pedig készülődés a másnapi korai induláshoz.

Többen még elmentek néhány képet készíteni a wroclawi törpékről, hogy el ne felejtsük őket.

  1. nap (szerda)

Az idő gyorsan eltelt, indulni kellett haza.

Új ismeretekkel és élményekkel tértünk szerencsésen haza, Szolnokra.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.