A Rubicon című havilap 2021. júliusi száma teljes egészében Lengyelországról szól!

image_pdfimage_print

A Rubicon című havilap 2021. júliusi száma teljes egészében Lengyelországról szól!

Ajánlom mindenkinek! (kapható pl. az újságárusoknál)

A lengyelek és magyarok – bár más-más kulturális közegből eredtek – nagyjából egyszerre váltak Közép-Európa történelmi szereplőivé, majd az első ezredfordulón az Árpád-ház és a Piast-ház két országa csupán néhány év különbséggel lépett az európai keresztény királyságok közé.

A lengyel történelem új korszaka 1386-ban vette kezdetét, amikor a litván Jagelló feleségül vette Lengyelország uralkodóját, Anjou Hedviget, ezzel létrehozva a hatalmas, 1,1 millió négyzetkilométer kiterjedésű Lengyel-Litván Uniót, a középkori Európa egyik meghatározó hatalmát.

A Jagelló-dinasztia uralma alatti perszonálunió sikeresen küzdött meg a Német Lovagrend expanziós törekvéseivel, tatár portyákkal, és a felemelkedő Moszkvai Nagyfejedelemséggel, majd Orosz Cársággal.

E sikeres együttműködésből született több mint 180 év elteltével a „Fenséges Köztársaság”, az európai történelem talán legsajátosabb államalakulata.

Egy 7,5 milliós ország, közös uralkodóval, közös külpolitikával és közös országgyűléssel, a szejmmel, amelyben a király-nagyfejedelem képviseli a monarchikus, a szejm felsőháza az arisztokratikus, a szejm alsóháza pedig a demokratikus elemet.

A Baltikum, Ukrajna, valamint számos német és orosz terület felett több mint egy évszázadon át uralkodó köztársaság bukásához végül belső vallási viszályok, egyre agresszívabb szomszédok és kudarcot kudarcra halmozó uralkodók egyaránt hozzájárultak.

Területének túlnyomó részét 1772 és 1793 között az Orosz Birodalom, Poroszország és a Habsburg Birodalom egymás között felosztotta, végül 1795-ben Lengyelország megszűnt önálló államként létezni.

A trianoni mértékű katasztrófa ellenére a 19–20. században a lengyelek hőstettek egész sorozatát hajtották végre szabadságuk visszaszerzésének reményében.

Napóleon és Kossuth legvitézebb katonái voltak, két szabadságharcot vívtak 1830–31 és 1863–64 között, valamint a Harmadik Birodalom és a Vörös Hadsereg ellen is a végsőkig küzdöttek.

Milyen párhuzamokat és ellentéteket fedezhetünk fel a lengyel és magyar történelemben? Hogyan lett a meglepő Lengyel-Litván Unió a korabeli Európa egyik legsikeresebb állama? És hogyan maradt fenn a lengyel identitás idegen hatalmak fennhatósága alatt is?

Üdvözlettel / Pozdrawiam

Kövesdi Hanna

Koordinációs Bizottság Elnöke

Országos Lengyel Önkormányzat

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.