Lengyel Köztársaság Konzulátusa – Szolnok közleménye

image_pdfimage_print
„A civilizáció történetének mai állása szerint kevés olyan esemény van, amely nagyobb jelentőséggel bír, mint az 1920-as varsói csata. És nem ismerünk egyetlen olyan eseményt sem, amely alulértékeltebb lenne.” – írta Lord Edgar Vincent d’Abernon.
1920. augusztus 12. és 25. között került sor a varsói csatára, amely a lengyel–bolsevik háború tetőpontja volt, az egyik sorsdöntő esemény Lengyelország, Európa és a világ történetében. A lengyel fővárosnál a Vörös Hadsereg megalázó vereséget szenvedett, miután a szovjet-orosz csapatokat teljesen váratlanul sikerült kiszorítani Varsó környékéről. A csata hamarosan a visztulai csoda néven vonult be a lengyel történelembe – mivel a nyers hadászati és harcászati tények mellett a lengyelek győzelmét isteni intervencióval magyarázták –, ugyanis a csata tetőpontja pont Nagyboldogasszony ünnepére (augusztus 15.) esett.
A rendelkezésre álló sajtó- és levéltári források szerint, az 1920. július 10-én Magyarországról elindított 80 vagonnyi, mintegy 20-22 millió darab karabély lőszer mentette meg a lengyeleket és egész Európát a bolsevista győzelemtől. A szerelvény 1920. augusztus 12-én, épp időben Varsó alá, egy Skierniewice nevű kisvárosba. Azonnal kiosztották, s ezzel a lőszerrel nyerték meg a varsói csatát.
A magyar segítséget emléktábla örökíti meg magyar és lengyel nyelven Csepelen, ahonnan a lőszer származott.
(Forrás: Szolnoki Lengyel Konzulásus / Szolnoki Nemzetiségi Önkormányzat)

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.