GULYÁSFESZTIVÁL 2019. Lengyel Nemzeti Felolvasás – “Főzzünk együtt” lengyel népművészet, népzene és lengyel gasztronómia bemutatása

GULYÁSFESZTIVÁL 2019.

Lengyel Nemzeti Felolvasás

 

„Főzzünk együtt” lengyel népművészet, népzene és lengyel gasztronómia bemutatása

A Szolnoki Lengyel – Magyar Klub a Szolnoki Gulyásfesztivál keretében 2019. szeptember 6 – 8 között „Főzzünk együtt” című rendezvényt valósított meg Szolnokon, melynek célja a lengyel népi kultúra, kézművesség, gasztronómia és a lengyel turisztikai vonzerők bemutatása szolnoki, illetve az ide látogató országos közönség számára.

Korán reggel a munkák már elkezdődtek és a helyszín a vendégek befogadására már készen áll.

A főző csapat is a feladatra készen áll.

Az idei Gulyásfesztiválon az alkalomhoz illően az előadással egybekötött kiállítást rendeztünk a szakácskönyvek és étlapok kialakulásáról Magyarországon és Lengyelországban. Az előadást két szakember Bogdan Kocurek a Beskidek Könyvtár igazgatója és Gaál Zoltán a Pikoló DRÉHER Kft. ügyvezetője tartotta.

A Gulyásfesztivál kulturális eseményébe beépítettük az időközben Andrzej Duda Lengyelország köztársasági elnökének és feleségének felhívását a „Lengyel Nemzeti Felolvasás” programot, melyhez csatlakoztak a jelenlévő testvérvárosok képviselői és a Bielsko-Białai Książnica Beskidzka Könyvtár delegációja, Bogdan Kocurek igazgató úr vezetésével. A választható 8 novellából kiválasztottunk Henryk Sienkiewicz: Sachem vagyis „A Törzsfő” novellát, melyet felolvastunk lengyel, magyar és angol nyelven.

A felolvasást lengyel nyelven Bogdan Kocurek Bielsko-Białai Könyvtár igazgatója kezdte, magyar nyelven pedig Szalay Ferenc Szolnok polgármestere. Reutlingenből(Németország) és Finnországból érkezett delegáció tagjai angol nyelven olvastak a novellát, Észt delegáció képviselője pedig lengyel nyelven, mivel Lengyelországban végezte felsőfokú tanulmányait. A felolvasásban részt vett Czakóné Gacov Katalin a Verseghy Ferenc Könyvtár Igazgatónője, Szolnoki Belvárosi Plébánia esperes, plébánosa Máthé György atya és Bielsko-Białából érkezet „Beskidek” együttes tagjai.

Ajándékba készítettünk egy emlék könyvjelzőt, melyet szétosztottunk a felolvasás befejezése után.

Későbbiekben részvételünket a nemzeti felolvasásban Andrzej Duda lengyel köztársasági elnök úr dedikált novellás könyvvel és megható levéllel köszönte meg.

Szeptember 6-án a delegáció ismerkedett a magyar népművészettel és népi kultúrával valamint a magyar felsőoktatással a Debreceni Egyetemen.

Bielsko-Bialaból megérkezett a „Beskidek” népzenei górál együttes, akik este fellépetek a Trojka Hotel nagytermében, ahol lendületes zenéjükkel nagy sikert arattak a fesztiválra érkezett vendégek tagjainál.

A rendezvény csúcspontja a szeptember 7-i szombati nap volt.

Megérkeztek vendégeink a Budapesti Lengyel Önkormányzatoktól, az Országos Lengyel Önkormányzattól valamint Emődről.

A lengyel közösséget felkereste Máté György atya plébános-esperes is, aki nagy pártolója a helyi lengyelségnek.

Közben négy bográcsban készültek a különleges ételek. Hagyományos magyar marhagulyás, lengyeles marhagulyás, a jellegzetes lengyel zurek, és „Beskidy” gulyás bielsko módra.

Az ebéd elkészültéig a Lengyelországból érkezett kenyér, kolbász, zsír, kovászos uborka és finom sütemények csillapították éhségünket. Természetesen nem hiányozhatott a lengyel édesség sem. A helyszínünket meglátogató magyar vendégek is elégedettek voltak a lengyel ízekkel.

A „Beskidek” együttes közben vidámságot vitt a Polgármesteri sátorhoz, ahol a testvérvárosi delegációk (németek, finnek, japánok, Nagybányaiak) is megismerhették a lengyel népzenét.

Késő délután a nagyszínpad fő fellépője a „Beskidek” együttes volt közel egy órás műsorával, táncra pörgetve a számos közönséget, az eső sem volt ebben akadály.

A nap folyamán a Bielsko-Białai Turisztikai Központ munkatársai utazási ismertetőt tartottak és számos meglepetéssel kedveskedett az érdeklődőknek, az Europe Direct Szolnok pedig bemutatta a magyar – lengyel unios kapcsolatokat.

Összességében elmondható, hogy a rendezvényen mindenki megtalálta, amire gondolt – kultúrát, kézművességet, gasztronómiai élményt, turisztikai információt és nem utolsó sorban vidámságot, egymás megismerését.

Vasárnap búcsúztunk vendégeinktől, de megfogadtuk, hogy jövőre újra találkozunk és színes programokkal erősítjük a két nemzet barátságát.

A rendezvényről beszámolt a Szolnok TV és az Új Néplap napilap.

A 21. Szolnoki Gulyásfesztiválon a „Főzzünk együtt” mint gasztro – kulturális rendezvényt az alábbi intézmények támogatták, amelyeknek ezúton is köszönjük!